czwartek, 19 maj 2016 11:56

Wstań 5/2014

NowoWydane - DEHON - Wstań 5/2014 NowoWydane - DEHON - Wstań 5/2014 DEHON - Wstań 5/2014

Jeśli coś jest tajemnicą, to wymaga bardziej zamyślenia i kontemplacji niż próby rozszyfrowania. Jasnogórskie sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej do kategorii tajemnicy również należy. I to nie tylko ze względu na cudowny wizerunek Maryi, ale również na pozostawiane tam wota. W tym roku zapadły mi w pamięci… różańce. Przeróżne. Od tych trącących kiczem, maszynowo wykonanych koralików, które rozerwać jest niezmiernie łatwo, przez te podarowane przez królów, aż po zrobione przez więźniów Auschwitz różańce z chleba odjętego od ust… Które są cenniejsze? Bez wątpienia te, które były używane, zdarte; krzyżyki, na których wytarta pasyjka tylko kształtem przypomina Chrystusa. Cenna jest bowiem modlitwa i świadomość, że ów różaniec jest aktywnym narzędziem spotkania z Bogiem w tajemnicach zbawienia. Bez szumu, w ciszy, często z towarzyszącymi nam zmęczeniem, bólem i obawami przesuwamy kolejne paciorki, próbując nie tyle narzekać na zło, co kosztować, jak dobry jest Bóg. Różaniec jest przecież jak kieszonkowa Ewangelia rozszerzająca serce.

W sercańskim nowicjacie od wielu lat istnieje tradycja wykonywania różańców. Nie są to zwyczajne paciorki, lecz specjalnie uprawiane rośliny, których nasiona są tak twarde, że mogą służyć za prawie niezniszczalne paciorki. Ich sprzedaż wspiera formację najmłodszego pokolenia sercanów. Wspomina o tym, a także o własnym doświadczeniu modlitwy różańcowej ks. Łukasz Grzejda SCJ, socjusz stopnickiego nowicjatu.

Kontemplacja ewangelicznych tajemnic daje też siłę siostrom dominikankom Matki Bożej Różańcowej, docierającym i opiekującym się ludźmi, których świat już dawno spisał na straty. Opowiada o tym czytelnikom „Wstań” s. Magdalena Marzec OP, pracująca we włoskim Iolo.

Tym, którzy obawiają się starości, polecam świetny artykuł Anety Pisarczyk, która zna receptę na owocną jesień życia. Tych zaś, którzy zmagają się z cukrzycą, jak i ich najbliższych zachęcam do zajrzenia do naszego działu „W zdrowym ciele…”, by odkryć, co jest prawdą, a co mitem wśród opinii o tej chorobie.

 
ks. Radosław Warenda SCJ

 

Częstotliwość wydawania: dwumiesięcznik
ISSN: 0867-7603
Format: A4
Objętość: 26 stron
Rok wydania: 2014

DEHON

Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON
ul. Saska 2, 30-715 Kraków
tel.: +48 12 290-52-98, 290-52-93
fax: wew.: 713

www.wydawnictwo.net.pl